Żyj pozytywnie
wróćMiejska gorączka
Choć lato niesie ze sobą wiele uroków, gdy temperatura sięga ponad 30 stopni Celsjusza, coraz trudniej nam z nich korzystać. Dlatego przypominamy dwie najważniejsze zasady, które pomogą naszemu organizmowi walczyć z przegrzaniem.
Pij wodę!
Podstawa to spożywanie dużych ilości wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu i osłabienia. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na przegrzanie, co może grozić m.in. udarem słonecznym. Jeżeli czujemy, że opadamy z sił, sięgnijmy po wodę, uzupełniając elektrolity. Wraz z potem pozbywamy się wody i soli mineralnych. Ich niedobór najlepiej uzupełniać niegazowaną wodą.
Kawosze powinni zapomnieć na ten okres o swoim ulubionym trunku, ponieważ kawa wypłukuje z organizmu potas i magnes. Lepiej unikać również alkoholu. Napoje alkoholowe zwiększają produkcję ciepła i wydalanie moczu. Zamiast więc uzupełnić płyny – odwadniają organizm.
Odżywiaj się odpowiedzialnie!
Parowanie wody z organizmu odbywa się nie tylko na powierzchni skóry, ale również poprzez drogi oddechowe. W ten sposób możemy stracić nawet 1 litr wody na dobę nawet wówczas, gdy nie da się zauważyć objawów pocenia się. Podczas upału utrata wody może wzrosnąć nawet do kilku litrów. Tymczasem wraz z każdym litrem potu pozbywamy się około 590 kcal.
Mimo to starajmy się latem ograniczyć spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych. Przygotowujmy lekkie posiłki z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Ponieważ po posiłku temperatura ciała nieco wzrasta, stąd w krajach tropikalnych zwyczajowa sjesta. Ale i to nie pomoże, jeśli włożymy do brzucha zbyt dużo kalorii. Lody, choć początkowo chłodzą, później rozgrzewają właśnie dlatego, że są wysokokaloryczne.