Żyj pozytywnie
wróćWpływ składników mineralnych wody na zdrowie
Woda jest niezbędnym elementem codziennej zbilansowanej diety. I chociaż nie dostarcza energii ani witamin, nie znaczy że jest bezwartościowa dla naszego organizmu. W zależności od tego, z jaką wodą mamy do czynienia, może mieć ona mniej lub więcej składników mineralnych wykorzystywanych przez organizm człowieka do prawidłowej pracy.
Najczęściej w wodzie odnajdujemy sód, wapń, magnez oraz wodorowęglany.
Sód jest składnikiem mineralnym, który w organizmie człowieka wraz z chlorem i potasem odpowiada za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową. Jon sodowy wiąże wodę, więc potrzebny jest do utrzymania prawidłowej objętości osocza krwi, a odpowiednia jego ilość w płynie pozakomórkowym zapobiega odwodnieniu lub zbytniemu zatrzymaniu płynów w organizmie. Jest on również ważnym pierwiastkiem uczestniczącym w kurczliwości mięśni oraz prawidłowym przewodnictwie nerwowym. W przeciętnej diecie osoby dorosłej ilość sodu przekracza zalecenia 6 do 10-krotnie, co może prowadzić do zatrzymania wody w ustroju powodując obrzęki, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a także wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Aby uniknąć nadmiaru sodu należy rezygnować z produktów solonych, wędzonych, wędlin konserwowanych oraz pić wodę z jego niską zawartością. Wodę niskosodową (przykładem jest woda źródlana Primavera) poleca się szczególnie dla niemowląt, osób z chorobami nerek oraz nadciśnieniowców.
Wapń jest składnikiem mineralnym, który jest obecny w serach żółtych, mleku i przetworach mlecznych oraz np. w fasoli. Warto jednak zapamiętać, że woda może być jego dobrym źródłem. Jest on składnikiem kości i zębów, bierze udział w prawidłowym kurczeniu się mięśni, przewodnictwie nerwowym oraz krzepliwości krwi. Obniża przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne.
Ważnym pod względem fizjologicznym składnikiem jest magnez, wchodzący, podobnie jak wapń, w skład kości i zębów, ale również tkanek miękkich organizmu, czyli głównie mięśni. Uczestniczy w procesach przemiany materii, ma duży wpływ na regulację równowagi wodno-elektrolitowej. Woda nie jest dobrym źródłem tego pierwiastka, najlepiej szukać go w kakao, kaszy gryczanej, grochu, fasoli, orzechach czy produktach zbożowych z pełnego przemiału.
W wodach butelkowanych znajdziemy również wodorowęglany, które są szczególnie polecane dla osób z nadkwasotą żołądka. Dzięki swym właściwościom alkalizują (podnoszą pH treści żołądkowej) kwasy żołądkowe, co zmniejsza dolegliwości bólowe.